Grid Computing

Grid Computing to dyscyplina w dziedzinie IT, która wykorzystuje możliwości aktualnej sieci komputerowej, zwanej Internetem w której może być połączona nieograniczona ilość urządzeń, w tak zwaną siatkę (ang. grid), do obliczeń wysokiej mocy. To nowe innowacyjne podejście do obliczeń może być łatwo osiągalne, dzięki siatce o wielkiej mocy energetycznej, która jest dostarczana do naszych domów i wielkich przedsiębiorstw codziennie. Taka siatka może być interpretowana, jako rozproszony system z nieinteraktywnymi obciążeniami, które wymagają dużej liczby plików. Rozwiązanie to używa standardowych otwartych protokołów i interfejsów ogólnego przeznaczenia, oraz dostarcza usług odpowiedniej jakości. Rozwiązanie to jest podobne do klastrów komputerowych[1], jednak to nie jest to samo.  To co odróżnia Grid od konwencjonalnych systemów wysokiej mocy obliczeniowej, takiej, jak np. właśnie klastry komputerowe, to że siatka urządzeń jest bardzo luźna, heterogeniczna i rozproszona geograficznie. Chociaż pojedynczy Grid z reguły jest przeznaczony do określonego zastosowania, powszechnie stosowany jest w sieci do różnych celów.

Za początki Gridu uważa się internetowy projekt obliczeń rozproszonych SETI@home (ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence), którego celem było poszukiwanie w kosmicznym szumie radiowym sygnałów od pozaziemskich cywilizacji. Przeciętny użytkownik komputera mógł pobrać fragment danych (sygnałów odbieranych przez radioteleskopy) na swój sprzęt i na nim to właśnie przeprowadzić obliczenia, wykorzystując wolne cykle CPU. To nowatorskie podejście do problemu pozwoliło na równoczesne wykorzystanie milionów komputerów rozproszonych po całym świecie.

Grid jest formą rozproszonych obliczeń, w których „wirtualny super komputer” składa się z wielu komputerów w sieci luźno powiązanych i działających wspólnie wykonujących duże zadania. Dla pewnych zastosować Grid, bądź obliczenia rozproszone, mogą być postrzegane jako specjalnego rodzaju obliczenia równoległe, które odbywają się na kompletnych komputerach (ze zintegrowanym CPU, wspólna pamięcią, zasilaniem, itp.), podłączonych do sieci (prywatnych, publicznych lub do Internetu), za pomocą konwencjonalnego interfejsu sieciowego, takiego jak Ethernet. Odróżnia to Grid od tradycyjnego pojęcia superkomputer, który ma wiele procesorów powiązanych ze sobą za pomocą szybkiej magistrali.


[1] Grupa połączonych jednostek komputerowych, które współpracują ze sobą w celu udostępnienia zintegrowanego środowiska pracy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s