Hakerzy atakują Polskę

21 grudnia 2012 nastąpił “niespodziewany” atak na Polskę, a dokładnie na witryny rządowe. Atakowi uległa strona Sejmu sejm.gov.pl, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: http://www.mkidn.gov.p/ i strona prezydenta Bronisława Komorowskiego. Najszybciej została przywrócona ostatnia z wymienionych stron, a po paru godzinach przywrócono całą resztę. Do ataku przyznała się grupa hackerów identyfikująca się pseudonimem Anonymous. Grupa ta zrzesza najlepszych hakerów na świecie, a wielu hakerów twierdzi że należy do niej, choć w rzeczywistości tak nie jest. Ataki na Polskę były związane z kontrowersyjnymi regulacjami znanymi jako ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli międzynarodowym porozumieniem dotyczącym walki z naruszeniami własności intelektualnej. Polska ma podpisać ACTA 26 stycznia w Tokio. Nie jest przypadkowy również czas w którym nasiliły się te ataki i nie tylko polska stała się ich ofiarą, a między innymi rządowe strony Stanów Zjednoczonych Departamentu Sprawiedliwości USA, FBI, strony wytwórni Universal Music Group oraz organizacji RIAA i Motion Picture Association of America. Ataki są odpowiedzą na zablokowanie serwisu megaupload.com i aresztowanie jego właściciela Kima Dotcoma.
W ostatnim czasie rozpętała się burza w sieci, przytaczając choćby nawet protest angielskojęzycznej wersji Wikipedii. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej ustawy SOPA i PIPA, która ma wejść w USA, w celu ochrony praw autorskich. Dzięki tej ustawie Stany będą mogły blokować zagraniczne serwisy “wspierające” piractwo. Swoją drogą ciekawe jak wyglądałby internet z płatny YT, bez facebooka, Wikipedii i innych tego typu “udogodnień”.
Mnie osobiście fascynuje działalność grupy Anonymous, jest to grupka ludzi która ma swoje zdanie i jest w stanie przekazać swoje przesłanie całemu światu, w sposób kontrowersyjny, ale tak na prawdę nie wyrządzający nikomu większej krzywdy. No powiedzmy sobie szczerze, że zablokowanie jakiejś strony na parę godzi nie wyrządza aż tak wielkiej krzywdy, no być może właściciel może ponieść w tym czasie jakieś straty, ale za pewne nie będą one tak wielkie żeby go pogrążyć. Inną ich inicjatywą jest wspieranie portalu WikiLeaks, który wydaje mi się, że również pełni dość istotną rolę w naszym globalnym społeczeństwie. Grupa ta tez odgraża się facebookowi za to że gromadzi dane, ja również nie zawaham się użyć stwierdzenia że facebook handluje ludźmi i dlatego to mi się nie podoba! Anonymous groziło, że zniszczy Facebooka 05 listopada 2012, nie udało im się i przyznam szczerze że jeżeli chodzi o mnie to niestety, choć posiadam konto na fb. Zresztą już tutaj na blogu w jednym ze swoim pierwszych postów wyraziłem swoją opinię na temat facebooka i kreowania swojej wirtualnej rzeczywistości. Przesłanie samej grupy brzmi dość groźnie:

Jesteśmy Anonymous. Jesteśmy Legionem. Nie przebaczamy. Nie zapominamy. Oczekujcie nas.

Ciekaw jestem jakie będą dalsze poczynania hackerów z Anonymous. Swoimi dokonaniami chwalą się na Twitterze, można ich sobie subskrybować tutaj. Do ataku na stronę sejmową przyznali twittem: “TANGO DOWN http://sejm.gov.pl/“. Jest to angielskie określenie, zaczerpnięte z żargonu żołnierzy, które można w skrócie przetłumaczyć jako “wróg wyeliminowany”.

Advertisements

2 responses to “Hakerzy atakują Polskę

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s