Studiowanie informatyki od podszewki

Zaczynając studiować informatykę szczerze nie wiedziałem na co się piszę. Zabrzmiało to jakbym żałował swojego wybory. Tak nie jest, niemniej jednak poznałem ciemne strony tej dyscypliny, o czym może później. Zacznijmy od początku. Każdy przed maturą chciałby wiedzieć, co go czeka na studiach. Jak się zdołałem przekonać ludzie na studiowanie informatyki decydują się z różnych powodów: bo to kochają, ok… może napisane zbyt ogólnie, kochają, ale co? Informatyka to nie tylko, tak jak uważają nasi dziadkowie, umiejętność obsługi komputera, ja bym powiedział, że to jedno z tych bardziej ogólnych pojęć, jak np internet. Spróbuj sobie teraz odpowiedzieć na pytanie: “co to jest internet”, jednym zdaniem, (…) hm… udało Ci się, super!, oczywiście że najogólniej internet to po prostu sieć komputerowa, ale czy jesteś pewien że pomyślałeś o wszystkich aspektach internetu? Dla niektórym może być to portal internetowy, dla innych przeglądarka, serwer, claud computing, gra sieciowa, facebook, wiadomości albo olbrzymia baza danych lub informacji. Wiem że część z tych rzeczy które wymieniłem, to tylko możliwości jakie daje internet, ale tak jest i z informatyką, rzeczywiści informatyka to umiejętność obsługi komputera, bo faktycznie wykorzystywana jest tutaj ta maszyna. Osobiście uważam, że nie można być we wszystkim dobrym i jestem zdania, że nie ma takiej osoby na świecie , która byłaby wyśmienitym informatykiem we wszystkich jej aspektach. Jak już tak narzuciłem ten podział na aspekty to może wymienię kilka z nich, którymi zajmują się informatycy, podstawowym to oczywiście programowanie – (też można podzielić na poddziały, ale już nie będziemy się rozdrabniać), bazy danych, administracja, algorytmika, grafika komputerowa, kryptografia, sztuczna inteligencja czy popularny webmastering.

Tak naprawdę przybliżając pojęcie informatyki, przedstawiłem dylemat jaki przyjdzie nam rozstrzygnąć studiując już informatykę, jednak ten artykuł kieruję do osób, które dopiero decydują się na taki kierunek. Część osób mogła już mieć jakąś styczność z informatyką, może umie już programować, tworzyć strony internetowe czy zajmowała się już administracją. Ale każdy na studiach może spodziewać się podobnego toku nauczania, oczywiście może to być zróżnicowane w zależności od uczelni, ale ogólnie schemat wyglada tak:

  • Matematyka – dużo tego, będzie obejmowała wielu obszarów: analiza matematyczna (głównie całeczki), matematyka dyskretna, statystyka, algebra liniowa i zaliczmy jeszcze do tego podpunktu: algorytmy
  • Inżynieria oprogramowania; programowanie funkcjonalne, proceduralne i obiektowe
  • Architektura komputerów: bramki logiczne, teoria obwodów, języki niskiego poziomu – assembler
  • kompilatory i interpretatory

Aby sobie przybliżyć te dziedziny polecam świetny portal poświęcony studiom informatycznym (klik), można znaleźć na nim materiały z jakimi stykają się studenci (dlatego polecam go również moim kolegom po fachu – studentom informatyki). Klikając na link do danego przedmiotu, można dowiedzieć się: ile godzin jest mu poświęconych, jakie tematy są poruszane, jaka literatura jest polecana i skorzystać z udostępnionych wykładów i innych materiałów.

Oczywiście program różni się w zależności od uczelni i często wydziału na tej uczelni. Nie będę tutaj poruszał tematu jaką uczelnie wybrać, choć jakieś doświadczenie w tym mam, bo jestem już na trzecim roku i przez rok studiowałem informatykę na dwóch krakowskich uczelnia – AGH i PK, zdecydowanie polecam ten pierwszy wariant, mimo że do PK nic nie mam. Mogę jeszcze nadmienić, że o wyborze uczelni dobrze jest się kierować prestiżem, ponieważ na lepszej uczelni mamy zapewnione wyższe warunki kształcenia. W tym wyborze może pomóc ranking Prerspektywy.pl, w którym AGH w roku 2011 zajmuje 6 miejsce wśród wszystkich uczelni i 3 wśród uczelni technicznych.

Aha, na początku obiecałem, że napiszę coś o ciemnych stronach studiowania informatyki, no może bardziej pracy w tej branży, niewątpliwie jedną i główną jest właśnie… komputer, ponieważ praca informatyka, sprowadza się głównie do tego urządzenia i przez to pracując spędzamy większość czasu przed monitorem w pozycji siedzącej. Zauważyłem, że wielu informatyków kocha góry, ale to spostrzeżenie już nie powinno nikogo dziwić, bo wiadomo przed czym uciekają.

Advertisements

One response to “Studiowanie informatyki od podszewki

  1. Amen!

    Wiele osób nie wie na co się piszę idąc na informatykę a szczególnie na informatykę stosowaną 🙂 Myślę Pawle, że możesz napisać do administratora strony AGH i poprosić o umieszczenie tego posta na stronie głównej, żeby wiele osób przed podjęciem decyzji mogło się mocno zastanowić nad swoim wyborem 🙂

    Pozdrawiam

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s