Dlaczego XAMPP i WampServer nie działają pod Windows 7

English verion

Jeżeli po zainstalowaniu XAMPP i WampSerwer`a na Windows 7, odnieśliśmy wrażenie, że instalacja przebiegła poprawnie i możemy cieszyć się lokalnym serwerem, to możemy być niemile zaskoczeni, gdyż okazuje się że nie wszystko tak do końca działa poprawnie. A mianowicie następuje problem podczas uruchamiania usługi Apache. Usługa nie chce się uruchomić ponieważ używa portu 80,  a ten w Win7 jest domyślnie wykorzystywany przez Internet Information Services (IIS). Dlatego też po wpisaniu w pasek przeglądarki adresu localhost, zamiast strony stratowej, np. świeżo zainstalowanego XAMPP`a pojawia się ekran powitalny produktu Microsoftu:

Aby temu zaradzić należy wyłączyć ISS w następujący sposób. Należy przejść do Control panel->Programs and Features->Turn Windows Features On and Off, a tam w poszukać “folderu” Internet Information Services, a następnie go odznaczyć i zapisać zmiany. Teraz wszystko już powinno działać!

Jeżeli używaliśmy wcześniej i  chcemy używać ISS, mimo wszystko nadal, jest inny sposób na rozwiązanie powyższego problemu:

  1. W menu start w polu do wyszukiwania wpisz ISS, powinno się pojawić (o ile go nie wyłączyliśmy poprzednią metodą): Internet Information Services Manager, można też go uruchomić za pomomocą opcji Uruchom…, wpisując: inetmgr, a jak ktoś bardzo chce to jeszcze może go znaleźć za pomocą panelu sterowania, ale ten punkt już sobie pomińmy.
  2. Pod polem z lewej strony połączenia (connection), powinna widnieć nazwa Twojego komputera, rozwiń ją, a następnie kliknij w sites lub strony (nie wiem czy dokładnie tak jest w polskiej wersji językowej systemu).
  3. W głównym oknie na środku kliknij w “Default Web Site”, lub “Domyślna strona domowa” prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “BINDINGS”, lub “powiązania” (tu polskiego tłumaczenia na prawdę nie jestem pewien).
  4. Zmień HTTP port z 80 na 81.
  5. Teraz jeżeli chcesz nawiązać połączenie z IIS, wystarczy w przeglądarce wpisać: //localhost:81/yoursite
Advertisements

One response to “Dlaczego XAMPP i WampServer nie działają pod Windows 7

  1. Pingback: Why XAMPP and WampServer doesn’t works under Windows 7 | paweln66

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s